Słowem wstępu
W poprzedniej części artykułu doszliśmy do punktu nr 2 z naszych założeń. Zatem czas dodać konfigurację naszego MT od strony LAN. Serdecznie zapraszam na dalszą część artykułu. Mam nadzieję, że jesteście głodni wiedzy.
Konfiguracja adresu IP po stronie LAN
/interface bridge add
/interface bridge port add interface=ether2 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether3 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether4 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=ether5 bridge=bridge1
Adresujemy nasz router, zgodnie z tym co wcześniej pisałem nadamy mu adres 172.16.0.1
IP > Addresses > ADD > w polu address wpisujemy 172.16.0.1/24 lub 172.16.0.1/255.255.255.0 interface wybieramy bridge1, zatwierdzamy OK.
/ip address add address=172.16.0.1 netmask=255.255.255.0 interface=bridge1
Powyższymi czynnościami zaadresowaliśmy router od strony LAN. Jeśli w tym momencie nadamy sobie na karcie sieciowej naszego komputera który jest podłączony do MT adres 172.168.0.2 i wydali polecenie ping 172.16.0.1 uzyskalibyśmy odpowiedź.
Konfiguracja serwera DHCP
DHCP Server Interface – interface na którym serwer DHCP będzie rozdawał adresy, jeśli wybierzemy naszego bridge1 do którego dodaliśmy porty ether2, ether3, ether4, ether5 w praktyce niezależnie do którego portu podłączymy urządzenie dostanie ono adres IP od serwera DHCP.
Addresses to Give Out – tutaj wskazujemy zakres adresów z którego serwer będzie korzystał, w naszym wypadku serwer będzie rozdawała adresy od 172.16.0.100 do 172.16.0.254. Specjalnie chciałem rozdawać adresy dynamicznie dopiero od 100 wzwyż ponieważ mam w nawyku niektóre urządzenia adresować statycznie / ręcznie (np. drukarki, raspberry, nas, rejestratory, kamery IP itp.). Zatem zawsze przyjmuje, że od 172.16.0.2 do 172.16.0.99 mam pole do popisu dla adresów statycznych a powyżej rządzi się serwer DHCP.
/ip pool add ranges=172.16.0.100-172.16.0.254
/ip dhcp-server network add address=172.16.0.0/24 dns-server=8.8.8.8,8.8.4.4,1.1.1.1 gateway=172.16.0.1
/ip dhcp-server add address-pool=pool0 interface=bridge1 disabled=no lease-time=1h
Teraz chciałbym żebyśmy sprawdzili czy nasz serwer DHCP działa poprawnie a przy okazji chciałbym pokazać Wam w jaki sposób najłatwiej zrobić statyczną dzierżawę IP (czyli za każdym razem jak dane urządzenie się zapyta o adres IP dostanie ten sam).
Na karcie sieciowej komputera podłączonego do MT musimy mieć ustawione „Uzyskuj adres IP automatycznie” w przypadku windowsa. Nie będę opisywał w jaki sposób to zrobić, można spokojnie znaleźć poradniki w internecie (słowo kluczowe: windows 10 dhcp). Zatem po podłączeniu do portu ether2,3,4 lub 5 naszego routera urządzenia uzyskującego adres IP zajrzyjmy do logów.
Wybieramy przycisk Log z menu winboxa i sprawdzamy czy w logach występuje zdarzeniu przydzielenie adresu IP.
Widzimy tutaj, że nasz serwer DHCP przydzielił urządzenie które ma MAC adres E8:6A:64:44:8F:60 adres IP 172.16.0.254.
Czemu akurat ten adres a nie 172.168.0.100? Mikrotik przydziela adresy od końca. Niestety nie mam pojęcia dlaczego i nikt kogo znam nie potrafi mi tego racjonalnie wyjaśnić. Czyżby błąd programisty który jest ficzerem? 😉
Zdecydowanie wygodniejszą formą sprawdzania aktualnie przydzielonych adresów IP jest zakładka Leases w IP > DHCP Server. W tym oknie będziemy mieli listę wszystkich aktualnie przydzielonych adresów IP wraz z użytecznymi informacjami:
- Mac adres urządzenia
- Nazwa urządzenia (Active Host Name)
- Czas do końca dzierżawy (Expires After)
- Informację czy adres jest aktualnie przyznany (Status) – użyteczne w przypadku statycznych wpisów.
Konfiguracja NAT / maskarady
/ip firewall nat add action=masquerade out-interface=ether1 chain=srcnat
Po tym zabiegu powinniśmy mieć na naszym komputerze dostęp do internetu.
Konfiguracja sieci WiFi
W zakładce Tx Power ograniczamy moc nadawania do 10dBm. Tak jak mówiłem, to co dobre u mnie nie musi być dobre u Was. Jeśli okaże się, ze zasięg jest zbyt słaby zalecam stopniowo podnosić tą wartość. Nie jestem zwolennikiem rozkręcania urządzeń radiowych na maksymalną moc transmisji. Raczej preferuje zmniejszanie mocy nadawania i dokładanie kolejnych nadajników (mówie o CAPsMAN, będzie art, spokojnie)
Tą samą czynność powtarzamy dla drugiego interfejsu wlan2 – czyli karty 5G.
Następnie wchodzimy w zakładkę Security Profiles (nadal w menu Wireless) , klikamy dwukrotnie na default i konfigurujemy zgodnie ze screenem (hasło zmieniamy na swoje rzecz jasna)
Następnie włączamy interfejsy WiFi.
/interface enable wlan1
/interface enable wlan2
Procedura za pierwszym razem może wydawać się nieco skomplikowana i niezbyt user friendly ale zaufajcie mi, przywykniecie i za 3 razem zrobicie to z zamknietymi oczami.
Poniżej gif z całej konfiguracji.
Nasz sieć o nazwie NazwaSieci powinna być już widoczna. Ostatnie co nam pozostało to dodać interfejsy wlan1 i wlan2 do bridge1.
Zatem działajmy:
Bridge > Ports > ADD > Interface wybieramy wlan1.
Całą procedurę powtarzamy dla wlan2 na końcu wybierając zamiast wlan1 wlan2. Po tym zabiegu bez problemu połączony się z siecią WiFi i będziemy mieli dostęp do internetu.
/interface bridge port add interface=wlan1 bridge=bridge1
/interface bridge port add interface=wlan2 bridge=bridge1
Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować konfiguracji swojego mikrotika.
Zapraszam na kolejny artykuł który ukaże się w przeciągu kilku dni traktujący o zabezpieczeniu swojego routera (konfiguracja firewalla, usługi, przekierowanie portów).
Zachęcam do zapisania się do newslettera 🙂
kajot
Super, czekam na VPN L2TP
Tomek
Bardzo dziękuję Ci za oba posty. Właśnie stawiałem pierwszy raz sieć na Mikrotiku i gydby nie Twoje świtne artykuły to dawno bym się poddał.
Damian
Dziekuje bardzo, ciesze sie, ze mogłem Ci pomoc 🙂